« zpět

Nové dveře změní domov (1) - velikost a orientace

Výměnou dveří můžete získat novou tvář Vašeho rodinného ale i panelového domu. V interiéru si můžete vybrat dveře s velmi netradičním designem nebo klasické dveře s přírodní barvou dřeva. První část seriálu je o správném výběru velikosti dveří a možnosti změny orientace otevíraní.

Vybíráme dveře do panelového bytu

Díky velké ploše upoutává provedení dveří a zárubní velkou pozornost každého nově příchozího. Zanedbané, špinavé nebo rozpadající se dveře často znehodnocují celkový dojem z nákladně vybaveného nebo rekonstruovaného interiéru. Ovšem neuniknou pozornosti ani v interiéru, který je standardní.

O provedení dveří a jejich vzhledu samozřejmě spolurozhoduje jejich účel. V rodinném domě bývá snahou oddělit dveřmi soukromý prostor většiny nebo každého z bydlících, v panelovém domě nebo bytovém domě jsou dveře takřka nezbytnou součástí interiéru, protože menší rozměr obytné plochy a stavebně konstrukční řešení bytu mezi panely ani nedovoluje otevřít například obývací pokoj do prostoru.

Tím většího významu dveře v panelovém domě nabývají. Majitelé těchto obydlí mají svou volbu z konstrukčního hlediska jednoduchou - nemohou si příliš vybírat, zda zvolit dveře dvoukřídlé, s obloukem nebo jinak tvarované. Vždy se musí spokojit se dveřmi jednokřídlými, ale naštěstí dnešní doba a výrobci přece jen nabízejí bohatou škálu těchto dveří v různobarevném provedení, různými typy skleněných výplní a dalších vymožeností včetně atraktivního kování.

Každého zájemce o vylepšení vlastního domova při zkoumání nabídky výrobců a prodejců překvapí, že pořízení nových dveří a zárubní nepatří mezi zvlášť nákladné položky. Nové dveře v běžném standardu jsou záležitostí jednoho či dvou tisíc, vzhledově velmi atraktivní dveře se dají pořídit již od dvou tisíc výš. Stejně tak se můžeme spokojit s nejběžnějším kováním v ceně dvou či tří stokorun, a opět - kvalitnější a vzhledově zajímavé pořídíme kování od 700 Kč. Vždy by však spíše mělo záležet na vkusu a celkovém pojetí interiéru než jen na penězích. Na druhou stranu ne vše drahé je vkusné a ne vše drahé je vhodné. Jak může dopadnout snaha o zviditelnění? To například dokladují balustrády u moderních rodinných domů nebo zimní zahrady u srubů - stačí se pozorně dívat kolem sebe.
Důležité informace pro nákup

Před rozhodnutím o investici do výměny dveří často lidi odrazuje již jen pomyšlení na změnu a také neznalost problematiky - na co se bude prodavač nebo technik ptát, co všechno budou chtít? Postupně si vysvětlíme základní pojmy a objasníme postupy, které nás čekají. Snadno každého přesvědčíme, že situace není až tak kritická, jak se může na první pohled zdát.

První věc, kterou musíte pro jednání znát, je způsob otevírání dveří. To je snad první otázka každého prodejce nebo technika - chcete dveře pravé nebo levé? Na světě je všechno relativní, a tak co se z jedné strany dveří může zdát vpravo, na straně druhé je to vlevo. Tak jak to tedy je? Postavte se přede dveře tak, abyste je otevírali směrem k sobě (je jedno, jestli do místnosti, nebo z ní). Když dveře otevíráte k sobě, snadno zjistíte, kde jsou panty. Pokud jsou vpravo, otevíráte dveře pravé, jsou-li panty vlevo, držíte dveře levé.
Ušetřete volný prostor

Při rozhodování o nákupu dveří i se zárubněmi máte jedinečnou šanci změnit orientaci otevírání dveří. Tím si můžete nejen zjednodušit pohyb po bytě, ale také se zbavíte některých nesmyslů, které osvícení projektanti vymýšleli - typickou situací je zakrytí vypínačů křídlem otevřených dveří. Vypínač skrytý za otevřenými dveřmi a šátrání po zdi s cílem najít vypínač je úmorná otrava, kterou si uvědomíte, až když se jí zbavíte. Existuje-li prostorová možnost změnit otevírání dveří, můžete se o to pokusit. Známým pravidlem je snaha otevírat dveře tak, abyste při vstupu do místnosti viděli její větší část. Neměli byste vstupovat do tunelu. Při otevření dveří se musíte snadno dostat všude tam, kam potřebujete - v koupelně k umyvadlu či na toaletě k míse. Každý „majitel" mohutnější postavy se jistě někdy soukal v restauraci nebo na čerpací stanici na toaletu, kde se se vstupem uživatele snad vůbec nepočítalo. Při řešení orientace dveří mějte také na paměti, aby otevřené křídlo nebránilo provozu a také aby nepoškozovalo nábytek, sprchový kout, pračku nebo jiné vybavení.

Klasické otočné dveře omezují vyžití vnitřního prostoru, kterého je zejména v panelovém domě vždy zoufale málo. Zajímavým a stále více rozmáhajícím se řešením je aplikace posuvných dveří. Jejich konstrukce může být dvojí. Při minimálních stavebních úpravách lze uvažovat o dveřích posuvných po zdi, které využívají zavěšení díky mechanismu v garnýži. Existuje-li však možnost do zdi zazdít pouzdro, mohou dveře bez omezení zajíždět přímo do něj. Pouzdra se vyrábějí v různých tloušťkách a mají také různé šíře kapes.
Pozor na velikost dveří

Při výběru můžete ovlivnit také velikost dveří. Standardní dveře jsou označovány jako 60, 70 80 nebo 90/197. Nenechte se však zmýlit - uvedené číslo není přesný rozměr, když budete dveře doma přeměřovat. Například klasické „šedesátky" jsou „ve falci", tedy tam, kde se zavírají do zárubně, široké 62 cm, na širší straně 65 cm. Uvedená velikost 197 skutečně sedí, ale také „ve falci", celkově dveře měří 198,5 cm. Ale pozor - pokud nakupujete sami a jen dveře bez zárubní, vždy si rozměry pečlivě změřte, případné krácení dveří pilou nemusí být optimálním řešením, a v opačném případě malé dveře nenastavíte. Šířku dveří můžete rovněž ovlivnit. Pokud kupujete jen dveře, zůstane vše při starém, pokud kupujte i zárubně, pak se situace mění podle použité konstrukce. Nezapomeňte však, že případné nouzové rozšiřování panelu na větší rozměr může být nejen pracné, ale také nevhodné z hlediska statiky.

Pokud se chcete vyhnout velkým stavebním zásahům, můžete stávající zárubně ponechat a překrýt je obložkovými zárubněmi. To jsou nové, plně funkční a zejména esteticky nádherně provedené zárubně, které se montují na původní bez jejich vybourávání. Snadno se tak zakryjí například kovové zárubně. Nevýhodou je však zmenšení průchozí šířky a výšky o několik centimetrů.

Šířku dveře ale můžete snadno změnit také při celkové rekonstrukci bytového jádra, kterému padnou za oběť umakartové desky včetně původních dveří. Kdysi používaná šířka 60 cm v koupelnách a WC dostačovala, dnes se spíše navrhují jádra se dveřmi širokými 70 cm. Pozor však na širší dveře! Představují totiž také větší záběr při otevírání, takže v malých bytech se třeba není ani kam rozšiřovat. V obytných místnostech se většinou navrhují dveře o šířce 80 cm, což dostačuje pro manipulaci s nábytkem běžných rozměrů. Takže nakupujete-li sami, vstupujte do obchodu minimálně s přesnými rozměry dveří. Chcete-li měnit zárubně, je lepší si pozvat technika dodavatelské firmy. I kdybyste za jeho výjezd měli zaplatit, určitě se vám tyto peníze vrátí minimálně v klidu na duši. Vždycky lepší zaplatit technika než přemlouvat panel, pokud byste neměřili správně.

dveře_levé
 
/
 
Přečteno: 21657x

Další články ze sekce Interierové dveře
Fotografii naleznete také v: částečně prosklené, Interierové, Tyrkysová, částečně prosklené ~ interierové, Interierové ~ tyrkysová, částečně prosklené ~ tyrkysová, částečně prosklené ~ interierové ~ tyrkysová


Fotogalerie Dveří
 
Dveře interier 15
Prosklene shrnovaci dvere 9
Prosklene shrnovaci dvere 6
dvere rimadesio 5
Dveře interier 3
Posuvné dveře Raydoor 4
vnitrni dvere texarredo 7
dvere foa porte 2
dvere foa porte 1
Prosklene shrnovaci dvere 2
sklenene foa porte 7
dvere casali 14
Posuvné dveře Raydoor 1
sklenene foa porte 5
Prosklene shrnovaci dvere 3
dvere casali 6
Obložková zárubeň s dveřmi
Prosklene shrnovaci dvere 13
dvere foa porte 7
dvere rimadesio 9
vnitrni dvere texarredo 4
Příprava na obložení OKZ
Dřevěné shrnovací dveře 8
Dveře interier 13
Dveře interier 10
vnitrni dvere texarredo 8
Posuvné dveře Raydoor 3
Dřevěné shrnovací dveře 10
Prosklene shrnovaci dvere 15
dvere casali 1
Dřevěné shrnovací dveře 14
Dřevěné shrnovací dveře 6
dvere rimadesio 1
Dřevěné shrnovací dveře 17
Prosklene shrnovaci dvere 4
Dveře interier 9
Dřevěné shrnovací dveře 13
Dveře interier 7
Dveře interier 11
dvere foa porte 4
vnitrni dvere texarredo 1
Dřevěné shrnovací dveře 16
dvere rimadesio 4
dvere rimadesio 7
Dveře interier 6
dvere foa porte 8
Dveře interier 18
Dveře interier 1
dvere foa porte 6
dvere casali 7
sklenene foa porte 6
dvere rimadesio 2
sklenene foa porte 8
dvere foa porte 3
Dveře interier 16
dvere rimadesio 8
Prosklene shrnovaci dvere 1
Dveře interier 12
Dveře interier 17
vnitrni dvere texarredo 6
Dveře interier 8
vnitrni dvere texarredo 5
Prosklene shrnovaci dvere 14
sklenene foa porte 2
dvere rimadesio 6
Prosklene shrnovaci dvere 10
Dveře interier 19
Ocelová zárubeň
Dveře interier 5
Dřevěné shrnovací dveře 12
dvere rimadesio 10
Prosklene shrnovaci dvere 7
Dveře interier 2
vnitrni dvere texarredo 9
Prosklene shrnovaci dvere 5
Dřevěné shrnovací dveře 7
dvere casali 2
Dřevěné shrnovací dveře 9
sklenene foa porte 3
Posuvné dveře Raydoor 2
sklenene foa porte 4
Dřevěné shrnovací dveře 15
Dveře interier 14
Dřevěné shrnovací dveře 11
Prosklene shrnovaci dvere 8
Dřevěné shrnovací dveře 4
dvere foa porte 5
Prosklene shrnovaci dvere 11
Dřevěné shrnovací dveře 3
dvere casali 4
Dveře interier 4
vnitrni dvere texarredo 2
vnitrni dvere texarredo 3
dvere casali 3
Dřevěné shrnovací dveře 2
Dřevěné shrnovací dveře 1
dvere rimadesio 3
sklenene foa porte 1
Prosklene shrnovaci dvere 12

Vyhledávání ve fotogaleriích

Konstrukce dveří

dle umístění

Barva dveří

Vyberte si svůj kraj:

POPTÁVÁM DVEŘE!

Pošlete nám poptávku a my vytvoříme nabídku nabídku na míru.
Odkud jste (okres): *
Vaše jméno a příjmení: *
Váš email: *
Váš telefon: *
Chci zasílat i další akční nabídky, SOUTĚŽE a informace

Nejnovější

dveře_levé
Design dveří - moderní a luxusní 01
Design dveří - moderní a luxusní 10
Design dveří - moderní a luxusní 17
Dřevěné shrnovací dveře 8
Shrnovaci dvere 3

Nejčtenější